Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye ordusı Mıkolayıvdeki mesken evlerge ateş açtı, yaralanğanlar bar – şeer yolbaşçısı


Rusiye arbiyleri ateş açqan Mıkolayıv beşinci rayon hastahanesi, 2022 senesi aprelniñ 5-i
Rusiye arbiyleri ateş açqan Mıkolayıv beşinci rayon hastahanesi, 2022 senesi aprelniñ 5-i

Mıkolayıvde Rusiye ordusı bir qaç evge ateş açtı, yaralanğanlar bar. Bu aqta Mıkolayıv şeer yolbaşçısı Oleksandr Senkevıç mayısnıñ 28-nde Telegram kanalında bildirdi.

«Rusiye işğalcileriniñ nişanı kene mesken evler oldı. Yaralanğan vatandaşlar aqqında ilk haber aldıq. Tafsilâtlı malümat berecem», – dep aytıla haberde.

Oleksandr Senkevıç bildirgenine köre, bir qaç kün evelsi Rusiye ordusı Mıkolayıvge «Tornado» sistemalarından ateş açtı. O, yaralanğan bir kişi aqqında haber etken edi.

Rusiye fevralniñ 24-nde Ukrayinağa büyük istilâ etti, amma istegenini alamadı, hususan ukrainalılarnıñ tirenüvi sebebinden Kyivni zapt etemedi.

Aprelniñ 22-nde Rusiye Ukrayinadaki «mahsus operatsiyanıñ» (anda büyük istilânı böyle adlandıralar) «ekinci fazası» vaqtında yañı planlar aqqında bildirdi. Rusiye arbiyleri işğal etilgen Qırımğa qara ayatını temin etmek ve Pridnestrovyege çıqmaq içün Donbas ve cenübiy Ukrayinanı kontrol altına almağa niyetlene.

Faqat, ğarbiy istihbaratnıñ malümatına köre, Donbasta Rusiye muvafaqiyetli sıñırlı ve Ukrayinanıñ küçlü tirenüvi sebebinden Rusiye ordusınıñ ğayıpları büyük.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG