Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımtatar faali Kadırov mahkemeniñ qararı aqqında: «Bu Rusiyeniñ qıyış adliyesi»


Suleyman Kadırov mahkemede. Kefe, 2018 senesi martnıñ 1
Suleyman Kadırov mahkemede. Kefe, 2018 senesi martnıñ 1

Martnıñ 1-nde Qırımda qırımtatar faali Suleyman Kadırov, onı eki yıllıq şartlı apis cezasına mahküm eterek, aynı muddet zarfında cemaat faaliyetinen oğraşmasını yasaqlağan ükümni «Rusiyeniñ qıyış adliyesi», dep adlandırdı. Bu aqta o üküm ilân etilgen soñ ayttı, dep haber ete Qırım.Aqiqat muhbiri.

«Bu – beklenilgen bir üküm edi. Bu Rusiye ve onıñ Rusiye adliyesi er zaman mahsus hızmetlerge bağlı edi. Bu (uküm –QA) - olarnıñ qorqudan matbaa kibi çalışqanı, şablon misali cinayet işleri çıqarıp oturğanlarınıñ bir isbatı. Bu tek mennen degil de, bütün siyasiy mabüslernen bağlı. Biz Rusiyeniñ bu «qıyış adliye» basmaqlarınıñ bütün epsinden keçer ve İnsan aqları boyunca Avropa mahkemesine muracaat etermiz», – dedi Kadırov.

Kreml nezareti altındaki Kefe şeer mahkemesi martnıñ 1-nde qırımtatar faali Suleyman Kadırovnıñ ükümini ilân etti. Mahkeme onı eki yıllıq şartlı apis cezasına mahküm eterek, aynı muddet zarfında cemaat faaliyetnen oğraşmasını da yasaqladı.

Fevralniñ 28-nde rusiyeli prokuror Suleyman Kadırovqa üç yıllıq şartlı apis cezası berilgenini ve cemaat faaliyeti yasaqlanğanını istegen edi.

2016 senesi oktâbrniñ 5-nde rusiyeli küç idaresiniñ hadimleri qırımtatar faali Suleyman Kadırovnıñ evine tintüv keçirmege kelip, onıñ bilgisayar ve telefon tutıp alğan ediler. 2016 senesi oktâbrniñ 11-nde Kadırovğa qarşı separatizmde qabaatlav esasında cinaiy iş açıldı.

Qabaatlağan tarafnıñ versiyasına köre, Kadırov 2016 senesi mart ayında, özüni Aqmescitli qırımtatar dep tanıtqan em de Donetsk ve Lugansk vilâyetleriniñ Ukraina nezareti tışında qalğan bölgelerini azat etmek içün «Qırım» batalyonı teşkil etilgeni aqqında beyan etken Demyan Demyançenko degen bir şahısnıñ videoroligini paylâşqan.Bir qaç aydan soñ paylâşuv tübünde «Qol tutam? Qırım Ukraina toprağı sayılğan edi, sayıla ve sayılacaq» degen sözlerinen Kadırovnıñ izaatı peyda olğan. Oña qarşı Rusiye Cinayet kodeksiniñ 280.1. maddesine köre cinayet işi açılğan edi. Qabaatlav, Kadırovnıñ izaatları Rusiye topraq bütünligini bozma çağıruvlarınen bağlı olğanını isbatlap, FSB ekspertleri keçirgen ekspertizağa esaslana.

2017 senesi aprel ayında rusiyeli maddiy monitoring hızmeti Kadırovnı ekstremist ve terroristler cedveline kirsetti.

Kadırov cinaiy işni – onıñ cemaat faali sıfatındaki noqta-i nazarı ve uquqimaye faaliyetine qarşı mahsus hızmetler tarafından berilgen provokatsion cevap olğanını iddia ete.

XS
SM
MD
LG