Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Aqmescitte bir kişilik piket iştirakçisiniñ şikâyetini baqıluvı fevralniñ 26-na avuştırıldı


Fevralniñ 22-nde Kreml nezaretindeki Qırım Yuqarı mahkemesi bir kişilik piket iştirakçisi Rustem Troşnıñ şikâyetini baqacaq kününi fevralniñ 26-na avustırdı. Bu aqta Facebookta «Qırım birdemligi» cemaat birleşmesi haber etmekte.

Haber etilgenine köre, oturışuvğa piket ötkerilgen yerge barğan politsiya hadimleriniñ şaat sıfatında çağırılğanı sebebinden avuştırılğan.

Oktâbrniñ 14-nde yarımadada küç idaresi hadimleriniñ qırımtatarlar ve musulmanlarğa qarşı repressiyalarına narazılıq köstermek maqsadınen bir sıra bir kişilik piketler ötkerildi. Daa soñra Rusiye mahkemeleri bu piketlerniñ iştirakçilerine cöremeler tayin etti.

Piket iştirakçilerine qarşı, piket ötkerilmesiniñ tayin etilgen tertibini bozğanları içün (Rusiyeniñ Memuriy tertip bozuv aqqında kodeksi, 20.2 maddesiniñ 5-nci qısmı) memuriy protokollar tizildi.

Daa soñra Aqmescit, Canköy, Aluşta, Suvdağ şeerlerinde ve bunıñ kibi de İçki, İslâm-Terek, Qarasuvbazar ve Qurman rayonlarında mahkeme oturışuvları ötkerildi. İçki işler nazirliginiñ Qırım boyunca ekspertiza merkezi tarafından «piketler umumiy maqsat, niyet ve teşkil etilüv ile birleştirilgen» şeklinde berilgen hulâsa, qabaatlav tarafınıñ esas delili oldı.

Qırım ilhaqından soñ yarımadada rusiyeli akimiyet mustaqil jurnalistler, cemaat ve qırımtatar Milliy areketiniñ faalleri, Meclis azaları ve «Hizb ut-Tahrir» ile alâqaları olğanında şeklengen musulmanlarnıñ evlerinde sıq-sıq tintüvler keçirilmege başladı.

XS
SM
MD
LG