Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Aqmescitte mahkeme bir kişilik piket iştirakçisiniñ şikâyetini baqacaq- «Qırım birdemligi»


Fevralniñ 22-nde Kreml nezaretindeki Qırım Yuqarı mahkemesi qırımtatar ve musulmanlarğa yapılğan repressiyalarğa qarşı bir kişilik piketke çıqqanı içün birinci basamaq mahkemesinde 10 biñ rublelik (4,9 biñ grivna civarında - QA) cöreme tölemek şeklinde cezalanğan Rustem Troşnıñ şikâyetini baqmaq niyetinde.

«Qırım birdemligi» cemaat birleşmesi haber etkenine köre, şikayet baqılacaq oturışuv saat 13:00te başlaycaq eken.

Oktâbrniñ 14-nde yarımadada küç idaresi hadimleriniñ qırımtatarlar ve musulmanlarğa qarşı repressiyalarına narazılıq köstermek maqsadınen bir sıra bir kişilik piketler ötkerildi. Daa soñra Rusiye mahkemeleri bu piketlerniñ iştirakçilerine cöremeler tayin etti.

Piket iştirakçilerine qarşı, piket ötkerilmesiniñ tayin etilgen tertibini bozğanları içün (Rusiyeniñ Memuriy tertip bozuv aqqında kodeksi, 20.2 maddesiniñ 5-nci qısmı) memuriy protokollar tizildi.

Daa soñra Aqmescit, Canköy, Aluşta, Suvdağ şeerlerinde ve bunıñ kibi de İçki, İslâm-Terek, Qarasuvbazar ve Qurman rayonlarında mahkeme oturışuvları ötkerildi. İçki işler nazirliginiñ Qırım boyunca ekspertiza merkezi tarafından «piketler umumiy maqsat, niyet ve teşkil etilüv ile birleştirilgen» şeklinde berilgen hulâsa, qabaatlav tarafınıñ esas delili oldı.

Qırım ilhaqından soñ yarımadada rusiyeli akimiyet mustaqil jurnalistler, cemaat ve qırımtatar Milliy areketiniñ faalleri, Meclis azaları ve «Hizb ut-Tahrir» ile alâqaları olğanında şeklengen musulmanlarnıñ evlerinde sıq-sıq tintüvler keçirilmege başladı.

XS
SM
MD
LG