Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda mahkeme Aqmescitteki «Hizb ut-Tahrir işi» figurantlarına tevqif muddetini fevralniñ 11-ne qadar uzattı


Oturışuvlar qapalı şekilde keçken Qırım Yuqarı mahkemesiniñ koridorı
Oturışuvlar qapalı şekilde keçken Qırım Yuqarı mahkemesiniñ koridorı

Rusiyeniñ kontroli altında bulunğan Qırım Yuqarı mahkemesi Aqmescitteki «Hizb ut-Tahrir işi» figurantlarına tevqif muddetini uzattı, dep bildire Qırım.Aqiqat muhbiri.

Emil Cemadenov, Rustem İsmailov, Ayder Saledinov, Teymur ve Uzair Abdullayevlar apiste fevralniñ 11-ne qadar qalacaqlar.

Mahkeme oturışuvı qapalı rejimde ötkerildi. Advokatlar mahkemeniñ qararına qarşı şikâyet bermek niyetindeler.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca tevqif ve mahküm etilgen Qırım sakinleriniñ advokatları, olarnıñ taqip etilüvi diniy alâmetine köre yapıla, dep sayalar. Advokat Emil Qurbedinov, Rusiye uquqqoruyıcı organları tarafından bu iş boyunca taqip etilgenler esasen qırımtatarlar ve olarnen birlikte İslâm dinini kütken ukrainler, ruslar, tacikler, azerbaycanlar ve diger etnik gruppalarğa ait Qırım sakinleri olğanını qayd ete.

Halqara siyasiy İslâm teşkilâtı «Hizb ut-Tahrir»niñ vekilleri öz vazifesini, bütün musulman devletlerini bir İslam hilâfeti içinde birleştirüvde köreler. Lâkin olar buña irişmek içün terroristik usullarnıñ qullanıluvını red ete ve Rusiyede aqsız yerde taqip etilgenlerini aytalar. 2003 senesinde Rusiyeniñ Yuqarı mahkemesi «Hizb ut-Tahrir»ni, «terroristik» tanılğan 15 birleşmeniñ cedveline kirsetip, yasaq etti.

XS
SM
MD
LG