Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Çiygoz ve Umerov azat etildi


İlmi Umerov. Nümünelik fotoresim
İlmi Umerov. Nümünelik fotoresim

İşğal altındaki Qırımda mahküm etilgen qırımtatar milliy areketiniñ liderleriAhtem Çiygoz ve İlmi Umerov Türkiyege teslim etildi, dep bildire Qırım.Aqiqatqa Ukraina haber siyaseti naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar.

Daa evel bu aqta Ukraina halq deputatı, qırımtatar halqınıñ milliy lideri Mustafa Cemilev bildirgen edi.

«Bu mesele ihtimal, siyasiy mabüslerniñ ayatınen qırımtatarlarını qayğırğan ve qoltutqanlarnıñ yardımınen çezilgendir. Tabiy ki, pek büyük yuridik, diplomatik, ve siyasiy iş alıp barıldı, Mustafa Cemilev ve Recep Tayyip Erdoğannıñ ğayretleri de bar», – dedi Qırım.Aqiqatqa advokat Nikolay Polozov.

Alınğan malümatqa köre, Çiygoz ve Umerov üzerindeki qabaatlavlarnıñ episi alıp taşlanğan.

«Ne Ahtem Çiygoz, ne de İlmi Umerov, afu etilmeleri içün rica etmegen ve bir ariza yazmağan, ya da basqa bir vesiqa imzalamağan ediler. Olar - ahlâqiy printsip ve namus uriyetlerinden de ziyade üstün olğan qırımtatar halqınıñ qaramanları, ukrain siyasiy mabüslarıdır. Olar Rusiye devletinden afu soramaq içün tiz çöktürilebilecek bir insan degiller», – dedi advokat.

Ğayrı resmiy malümatqa köre, Ahtem Çiygoznen İlmi Umerovnıñ teslim etilmesi boyunca Türkiye Cumhuriyetiniñ prezidenti Recep Tayyip Erdoğannıñ Rusiye prezidenti Vladimir Putinnen yapqan soñki körüşüvi esnasında añlaşqanlar.

Saat 13.30ğa köre, Ahtem Çiygoz ve İlimi Umerov «Aqmescit-Anapa» uçağına mindirilgen, o uçaq andan Ankarağa uçmaq kerek. Qırımtatar milliy areketiniñ liderleri oktâbrniñ 25, çarşenbe künü Ankarağa barıp çıqmalılar. Ondan soñ olar Kyivge uçabileler.

Qırım.Aqiqat meseleniñ inceliklerini bilmege areket ete.

Kreml nezaretindeki Aqmescit rayon mahkemesi sentâbrniñ 27-nde Umerovnı eki yıllıq yaşav tarzındaki koloniyada qalmasına üküm etken edi. Bunıñnen beraber, Umerovğa eki yıl devamında açıq faaliyet ile oğraşması ve kütleviy haber vastalarında çıqış yapması yasaqlanğan edi. Rusiyeli prokuror İlmi Umerovnı 3 yıl ve 6 ay müddetlik şartlı surette azatlıqtan marum etilmesini, oña 3 yıllıq sınav müddeti tayin etilmesini ve üç yıl devamında cemaat faaliyetinen beraber ocalıq yapmasınıñ yasaqlamasını talap etken edi.Umerov kutleviy surette separatizmge çağırmaqta qabaatlanğan edi. Onıñ özü oña qarşı qozğatılğan cinaiy iş siyasiy renk taşığanını aytqan edi.

Kreml nezaretindeki Qırım Yuqarı mahkemesi qırımtatar halqınıñ liderlerinden biri olğan Ahtem Çiygoznı 8 yıllık koloniya cezasına mahküm etken edi. Çiygoznıñ özü çıqarılğan ükümni Aqmescit SİZOsında bulunaraq videobağ vastasınen diñlegen edi.

Ahtem Çiygoz 2015 senesi yanvar ayında 2014 senesi fevralniñ 26-nda Qırım Yuqaru Şurası binasınıñ ögünde Ukrainanıñ topraq bütünligine bağışlanğan mitingde iştirak etkeni içün tutulıp alınğan edi. O zaman miting iştirakçilerine qarşı Rusiye, şu cumleden «Russkoye yedinstvo» firqası tarafdarları olğan faaller qarşı çıqqan edi. Qırımnıñ rusiyeli akimiyeti Çiygoznı kutleviy nizamsızlıqlar teşkil etmekte qabaatlay.

Rusiyeli mahkeme «Çiygoznıñ davası» iyülniñ 20-nde keçirilgen qapalı mahkeme toplaşuvından soñ, bu dava – qırımtatar Meclisi yolbaşçısınıñ muavini Ahtem Çiygoz ve davanıñ diger iştirakçileri olğan Ali Asanov ve Mustafa Degermenci olaraq ekige bölüngen - «26 fevral davası» çerçivesinde baqqan edi.

XS
SM
MD
LG