Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Aqmescitte «Çiygoznıñ işi» boyunca nevbetteki mahkeme toplaşuvı ötkerile


Ahtem Çiygoz
Ahtem Çiygoz

Noyabr 16 künü «Çiygoznıñ işi» boyunca nevbetteki mahkeme toplaşuvınıñ başında mabus ile pekitilgen video-bağ fena olğanı qayd etildi. Bundan sebep mahkeme toplaşuvını diger odada keçirmege qarar alındı. Bunı Ahtem Çiygoznıñ advokatı Nikolay Polozov Twitterde haber etti.

Advokatnıñ sözlerine köre, endi eki şaat diñlenildi: Marlen Asanov, miting vaqıtında o Ukraina İİN hadimi edi, şimdi ise Rusiye İİN hadimi ola, ve Nikolay Bruja – «narodnaya samooborona» azası.

Ahtem Çiygoz 2015 senesi yanvar ayında 2014 senesi fevral 26-da Qırım Yuqarı Radasınıñ binası ögünde keçirilgen Ukraina topraq bütünligine qoltutuv mitinginde iştirak etkeni içün yaqalanğan edi. O vaqıt Rusiye tarafını tutqan, bu cümleden «Russkoye Yedinstvo» («Rus Birligi») firqası, miting iştirakçilerine qarşı çıqtı. İşğal olunğan Qırımnıñ Rusiye akimiyeti onı kütleviy çatışmalarnıñ teşkil etmesi ile qabaatlay.

Rusiye mahkemesi «Çiygoznıñ işini» «fevlral 26 işi» çerçivesinde, iyül 20-de mahkeme qapalı toplaşuvda «fevral 26 işini» ekige bölgen soñ oldı: ayrı – Ahtem Çiygoz boyunca, ve ayrı – cinaiy iş boyunca qabaatlanğan Ali Asanov ve Mustafa Degermenci boyunca.

XS
SM
MD
LG