Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Advokat: Yalta ve Bağçasarayda qırımtatarlarnıñ evlerinde tintüvler keçirile


Qırım adliyecisi Emil Kürbedinov fevral 11 künü Yalta ve Bağçasarayda qırımtatarlarnıñ evlerinde tintüvlerniñ keçirilmesi aqqında bildire.

«Yaltada – Bahtiyar Topuznıñ ailesinde, Bağçasarayda – Rustem Osmanovnıñ qorantasında tintüv keçirile», – yazdı o Facebookta.

Adliyeci diger malümatnı bildirmey. Qırımtatarlarnıñ aq-uquqlarını qorçalav komitetiniñ idarecisi Eskender Bariyevniñ aytqanı kibi, Rustem Osmanov bundan evel ATR telekanalında çalışa edi.

Yaltada yaşağan qırımtatar faali Damir Minadirovnıñ evinde fevral 11 künü sabasından tintüv keçe. Bu aqta o kendi Facebook saifesinde bildirdi. «Evimde FSB tintüvi», – yazdı o. Qırım.Aqiqat faali ile bağlanıp, tafsilâtlıca malümatnı ögrenmege areket ete.

Uquq qoruyıcı organlarnıñ bu aqta resmiy izaatı yoq.

Qırım Rusiye tarafından işğal etilgeninden soñ qırımtatar ve ukrain faalleriniñ evlerinde Rusiye mahsus hızmetleriniñ iştiraki ile tintüvler keçirile. Bu aqta halqara uquq qoruyıcı teşkilâtlar öz esabatlarında bildire.

Qırım Rusiye tarafından işğal etildi. Ukraina Yuqarı Radası Rusiyeniñ vaqtınca Qırım işğaliniñ resmiy başlanğıçı olaraq 2014 senesi fevral 20 kününi ilân etti. 2015 senesi oktâbr 7-de Ukraina prezidenti Petro Poroşenko bunıñnen bağlı qanunnı imzaladı. Ğarp memleketleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı kirsetti. Rusiye yarımada işğalini inkâr etip, onı tarihiy adaletniñ tiklenmesi dep adlay.

XS
SM
MD
LG