Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Hacı Geray – Ulu Yurtnıñ varisi


«Tuğra» videoblogu: Ulu Yurtnıñ varisi
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

«Tuğra» videoblogu: Ulu Yurtnıñ varisi

Hanlar sülâlesiniñ qurucısı Hacı Geray – cesür bir asker, ikmetli siyasetçi ve küçlü islâatçı XV asırnıñ ilk yarısında dünya tarihına mustaqil Qırım hanlığınıñ qurucısı olaraq kirdi.

Videobloglarınıñ yañı bölügi Qırım hanlarınıñ Geraylar sülâlesi aqqında tarif ete. Bu adamlar kim edi, nasıl etip akimiyetke keldi ve nasıl bir iz qaldırdılar. Er bir bölükniñ merkezinde – qaramanlardan biriniñ taqdiri.

Qırım hanlığı ve Qırım tarihınıñ eñ meraqlı saifeleri – Qırım.Aqiqatnıñ yañartılğan leyhasında, Qırım tarihçısı Gülnara Abdullanıñ «Tuğra» videobloglarında.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki meselelerini añlamaq içün bir anahtardır

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki meselelerini añlamaq içün bir anahtardır.

Metn müellifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejisser Fatima Osmanova, operator ve montaj rejisseri Eldar Halilov, ğaye müellifi Emine Ceppar.

Videoda aşağıdaki levhalar qullandı: The Mongols vesiqalı filmi, rejisser: Robert Gardner, 2003 s., Osmanlının kuruluşu bediiy filmi, rejisser: Yücel Çakmaklı, 1988 s., em de muzıka: Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında bildirilgen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqtaiy-nazarlarını aydınlatıp, muarririyetniñ baqışları ile aynı olmaması mümkün

XS
SM
MD
LG