Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Şirinler ve Mangıtlar: Qırımda sülâleler davası (video)


«Tuğra» videoblogu: Qırımda klanlarnıñ davası
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

«Tuğra» videoblogu: Qırımda klanlarnıñ davası

Qırım hanlığınıñ eñ itibarlı ve küçlü sülâlesi, şübesiz, Şirinler olğan edi. Qırım hanlarınıñ sadıq ortaqları, olar Geraylar devletiniñ qurulmasına isse qoşqan ediler ve olarnıñ akimiyeti ve itibarına bir şey keder etemez kibi kele edi. Faqat er vaqıt böyle olmadı. Birinci beyler sülâlesi olmaq içün olar küçlü Mangıtlar ile küreşmege mecbur oldılar.

Qırım ve qırımtatar tarihınıñ saifeleri – Qırım.Aqiqat leyhasında, Qırım tarihçısı Gülnara Abdullanıñ «Tuğra» video bloglarında.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda «Larişes» müzeyi ve Liveinternet saytlarından resimler, em de belli Qırım müellifleri ve icracıları Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında bildirilgen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqtaiy-nazarını aydınlatıp, muarririyetniñ baqışlarını aks ettirmey

XS
SM
MD
LG