Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırım hanlığında sufi ordenleri


«Tuğra» videoblogu: Sufi ordenleri Qırımğa qaydan keldi
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

«Tuğra» videoblogu: Sufi ordenleri Qırımğa qaydan keldi

XIII asırnıñ ortalarında Qırımda sufi ceryanları peyda ola. Halveti, Mevlevi, Nakşbandi, Gülşeni ve diger ananeviy tarikatlar ile beraber hanlıqta Qırımda şekillengen ve devlet yolbaşçısınıñ şahsiy nezareti altında bulunğan tarikatlar peyda ola.

Qırım ve qırımtatar tarihınıñ saifeleri – Qırım.Aqiqat leyhasında, Qırım tarihçısı Gülnara Abdullanıñ «Tuğra» video bloglarında.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda «Larişes» müzeyi ve Maximus101 saytlarından resimler, em de belli Qırım müellifleri ve icracıları Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında bildirilgen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqtaiy-nazarını aydınlatıp, muarririyetniñ baqışlarını aks ettirmey

XS
SM
MD
LG