Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye Qırım qamaçavı meselesini halqara teşkilâtlarda köterecek ola


Moskva Herson vilâyeti memuriy sıñırda keçirilgen Qırım qamaçavı ile bağlı meseleni halqara teşkilâtlarda köterecek ola, haber ete Rusiye Tış işler nazirligi.

«Bu meselelerni köterecekmiz, şu cümleden halqara teşkilâtlarda. Ebet, bu mesele Rusiyeniñ resursları ile al etilecek», – deyler nazirlikte.

Sentâbr 20 künü Qırımğa aşayt malları ile qatnağan yük maşinalarınıñ qamaçavı boyunca Qırımtatar Milliy Meclisiniñ aktsiyası başlandı. Aktsiya idare şurasınıñ malümatına köre, memuriy sıñırdan yolcular ve yengil naqliyat maniasız keçecektirler.

Qamaçav teşebbüsçileri degeni kibi, ukrain şirketleri Qırım ile ticariy munasebetni toqtatmaq kerek, çünki yarımada territoriyası Rusiye Federatsiyası tarafından işğal etilgen. Teşkilâtçılarnıñ malümatına köre, olarnıñ talapları yerine ketirilmegence, qamaçavnı toqtatmaycaqlar, yani siyasiy mabüslerniñ azat etilmesi, mustaqil matbuat vastalarına basqı kösterilmemesi, yarımadağa halqara nezaretçilerniñ kelmesi, qırımtatarlarğa qarşı areketlerniñ toqtatılması ve ilâhre.

Qırımnıñ rusiyeli akimiyeti böyle areketlerni takbih ete, amma yarımada sakinleri erzaq qamaçavınıñ aqibetlerini duymaz, dep tüşüne.

XS
SM
MD
LG