Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Putin Poroşenkonıñ aytqanı aqqında: Qırımnıñ kelecegini yarımada sakinleri belgiledi


Rusiye prezidenti Vladimir Putin kene bir kere işğal etilgen Qırımnıñ kelecegini qırımlılarnıñ özleri belgilegeni aqta bildirdi.

«Yoq, men bu aqta bir şey izaatlamayım, çünki Qırımnıñ kelecegini bu topraqta yaşağan insanlar belgiledi. Olar Rusiye ile birleşüvge qol tuttılar. Bu qadar. Noqta», – dedi o salı künü, avgust 18-de, Ukraina prezidenti Petro Poroşenkonıñ Rusiye siyasetçileriniñ Qırım ziyareti aqta sözlerini izaatlap.

Bazarertesi künü, avgust 17-de, Yaltada Rusiye prezidenti Vladimir Putin Rusiye Devlet şurası prezidiumınıñ turizm inkişafı boyunca toplaşuvını keçirdi.

Ukraina prezidenti Petro Poroşenko Rusiye prezidenti Vladimir Putinninniñ Ukraina tarafı ile uyğunlaştırılmağan Qırım ziyaretini – medeniy dünyağa qarşı areket olaraq adladı. Ukraina Tış işler nazirligi Rusiye prezidenti Vladimir Putin ve baş naziri Dmitriy Medvedevniñ işğal etilgen Qırım ziyaretine narazılığını bildirdi.

2014 senesi fevralniñ soñunda martnıñ başında Rusiyeden ve Rusiye Qara deñiz flotunıñ qırım bölüklerinden atılğan ordular Qırım yarımadasını işğal ettiler.

2014 senesi mart 16 künü Qırım ve Aqyarda yarımadanıñ statusı aqqında «referendum» keçirildi. Onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine qoştı. Ne Ukraina, ne Avropa birligi, ne de AQŞ neticelerni tanıdı ve bunı Rusiye tarafından Qırımnıñ işğali olaraq sayalar. Bundan soñra AQŞ ve Avropa Birligi Rusiyege qarşı bir sıra iqtisadiy cezalarnı kirsettiler. Ğarp Qırım Ukraina olğanını ayta

XS
SM
MD
LG