Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Han ağası – Qırım hanlığında vezir


«Tuğra» videoblogu: Qırım hanlığında vezirniñ rolü
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00

«Tuğra» videoblogu: Qırım hanlığında vezirniñ rolü

Vezir, birinci nazir... Qırım hanlığında da bunıñ kibi bir vazife bar edi. Vezir, ya da qırımtatarlarnıñ devletinde başta baş ağa, soñra ise – han ağası adını taşığan vazife – bayağı keç, XVI asırnıñ soñunda tesis etilgen edi. 1588 senesinden evel olğan qaynaqlarda vezir aqqında aytılmay. II Bora Ğazı Geraynıñ hanlığında ilk baş ağa peyda ola.

Qırım ve qırımtatarlarnıñ tarih saifeleri – Qırım.Aqiqatnıñ leyhasında, «Tuğra» videobloglarında.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır.

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda Larişes müzeyiniñ saytından ve «Qasevet» mecmuasınıñ resimleri, em de belli Qırım müellifleri ve icracıları Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında bildirilgen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqtaiy-nazarlarını aydınlatıp, muarririyetniñ baqışlarını aks ettirmey

XS
SM
MD
LG