Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

1921-1923 seneleri Qırımdaki açlıq qırımtatar halqınıñ genotsidi olaraq


«Tuğra» videoblogu: Qırımdaki açlıq
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:06:08 0:00

«Tuğra» videoblogu: Qırımdaki açlıq

1917 senesiniñ oktâbr avdarmasından soñ yañı «qızıl» akimiyeti Qırım sakinleri içün tam bir ğam oldı. Sınıf küreşi dep, em Wrangell zabitleri, em de yarımadanıñ tamır halqı – qırımtatarlarğa qarşı – mahkeme ükümleri yerine ketirilmege başlağan edi. 1920-1921 seneleri 120 biñ kişi öldürilgen edi, o vaqıt Qırım ealisi 800 biñ insannı teşkil etken edi! Lâkin Qırımnı daa bir facia bekley edi – suniy açlıq.

Qırım ve qırımtatarlarnıñ tarih saifeleri – Qırım.Aqiqatnıñ leyhasında, «Tuğra» videobloglarında.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır.

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda Nizami İbraimovnıñ kollektsiyasından resimler, medeniye.org saytınıñ fotoresimleri, em de belli Qırım müellifleri ve icracıları Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında bildirilgen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqtaiy-nazarlarını aydınlatıp, muarririyetniñ baqışlarını aks ettirmey

XS
SM
MD
LG