Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırım işğalniñ birinci yüz yıllında: 1783 – 1883 seneleri


Tuğra leyhası: Qırım işğaliniñ birinci asırı
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

Tuğra leyhası: Qırım işğaliniñ birinci asırı

1783 senesi aprel 19 künü Qırım Rusiye imperiyası tarafından işğal etildi. Qırımtatarlarnıñ tarihında yañı facilaı saife açıldı. Endiden qorqunçlı adiseler başlanа: eali miqdarınıñ suniy sürette azlaşuvı, maliyeviy ve ruhiy medeniyetiniñ eskilmesi, iqtisadiy buhran. İşğal Qırım ve halqına dağıluvnı ketirdi.

Qırımtatar tarihınıñ müim saifeleri ve olarnıñ Qırım devletçiligi ve serbestligi oğrunda küreşi aqqında – Qırım.Aqiqatnıñ yañı leyhası, Qırım tarihçısıGülnara Abdulanıñ «Tuğra» adlı videoblogunda.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda Nizami İbraimovnıñ kollektsiyasından resimler, Hanlar sarayınıñ kollektsiyasından fotoresimler, em de belli Qırım müellifleri ve icracılar Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında aydınlatılğan fikirler müelliflerge ait ve muarririyetniñ fikir-tüşünceleri ile aynı olmaması mümkün

XS
SM
MD
LG