Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Tuğra leyhası. Qırımtatarlarnıñ birinci milliy müzeyi


Tuğra leyhası: Qırımtatarlarnıñ birinci milliy müzeyi
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00

Tuğra leyhası: Qırımtatarlarnıñ birinci milliy müzeyi

1917 senesi noyabr 3 künü Bağçasarayda Musulman İcraiy komitetiniñ qararı ile tantanalı sürette birinci Milliy qırımtatar müzeyi açıldı. Açılışı qırımtatarlarnıñ medeniy, diniy ve siyasiy ayatına büyük isse qoştı. Faqat dünyanıñ belli müzeyleri arasına kirmek içün daa nice maniadan keçmek kerek edi.

Qırımtatar tarihınıñ müim saifeleri ve olarnıñ Qırım devletçiligi ve serbestligi oğrunda küreşi aqqında – Qırım.Aqiqatnıñ yañı leyhası, «Tuğra» adlı videoblogunda.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda Nizami İbraimovnıñ kollektsiyasından resimler ve meşur Qırım müellifleri ve icracılar Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında aydınlatılğan fikirler müelliflerge ait ve muarririyetniñ fikir-tüşünceleri ile aynı olmaması mümkün

XS
SM
MD
LG