Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Tuğra leyhası. 1917 senesi birinci Qırımtatar Milliy Qurultayınıñ esasları


Tuğra videoblogu: Birinci Qırımtatar Milliy Qurultayınıñ açılışı
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Tuğra videoblogu: Birinci Qırımtatar Milliy Qurultayınıñ açılışı

1917 senesi oktâbr ayı. Aqmescitte qırımtatarlar toplaşa, Musulman komitetiniñ temsilcileri birinci Qırımtatar Milliy Qurultayını toplamağa teklif eteler.

Noman Çelebicihan ve Amet Özenbaşlı onıñ esas vazifelerini şekillendirdiler: qırımtatarlar içün qanunlarnıñ bastırılması ve Qırım içün territorial muhtariyetniñ qurulmasında iştirak etüv.

Qırımtatarlar ve olarnıñ Qırım devletçiligi oğrunda küreşi aqqında – «Tuğra» adlı videoblogunda

Qırımtatar tarihınıñ müim saifeleri ve olarnıñ Qırım devletçiligi ve serbestligi oğrunda küreşi aqqında – Qırım.Aqiqatnıñ yañı leyhası, «Tuğra» adlı videoblogunda.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır.

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda Nizami İbraimovnıñ kollektsiyasından resimler ve meşur Qırım müellifleri ve icracılar Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında aydınlatılğan fikirler müelliflerge ait ve muarririyetniñ fikir-tüşünceleri ile aynı olmaması mümkün

XS
SM
MD
LG