Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Tuğra leyhası: Şefiqa Gasprinskayanıñ qadın alemi


Tuğra leyhası: Şefiqa Gasprinskaya
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:04:21 0:00

Tuğra leyhası: Şefiqa Gasprinskaya

Şefiqa Gasprinskaya, maarifçi İsmail bey Gasprinskiyniñ qızı, belli babasınıñ kölgesi olmadı. Aksine, onıñ cemaat faaliyeti halqnıñ tarihında körümli bir iz qaldırdı.

Qırımtatarlar ve olarnıñ devletçiligi, Şarqiy Avropanıñ eñ nufuzlı devletlerinden biri – Qırım hanlığı tarihınıñ acınıqlı saifeleri – Qırım.Aqiqatnıñ yañı leyhası – Qırım tarihçısı Gülnara Abdullanıñ «Tuğra» adlı videoblogunda.

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar

​Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır.

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda Nizami İbraimovnıñ kollektsiyası ve Ismailgaspirali saytından resimler ve meşur Qırım müellifleri ve icracılar Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında aydınlatılğan fikirler müelliflerge ait ve muarririyetniñ fikir-tüşünceleri ile aynı olmaması mümkün

XS
SM
MD
LG