Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Tuğra leyhası. Ayvazovnıñ altın devri


Tuğra videoblogu: Asan Sabri Ayvazov
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Tuğra videoblogu: Asan Sabri Ayvazov

Asan Sabri Ayvazov – XIX asırnıñ soñu XX asırnıñ başında qırımtatar ziyalılarınıñ parlaq temsilcisi, meşur yazıcı, oca ve cemaat erbabı. O, 1923-1927 seneleri qırımtatar medeniyetiniñ canlanmasına büyük isse qoştı.

Qırımtatarlar ve olarnıñ devletçiligi, Şarqiy Avropanıñ eñ nufuzlı devletlerinden biri – Qırım hanlığı tarihınıñ acınıqlı saifeleri – Qırım.Aqiqatnıñ yañı leyhası – Qırım tarihçısı Gülnara Abdullanıñ «Tuğra» adlı videoblogunda.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki vaziyetini añlamağa yardım etken bir anahtardır.

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda Nizami İbraimovnıñ kollektsiyası ve Postcardgallery.net saytından resimler ve meşur Qırım müellifleri ve icracılar Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

Gülnara Abdulla, Qırım tarihçısı

«Bloglar» rubrikasında aydınlatılğan fikirler müelliflerge ait ve muarririyetniñ fikir-tüşünceleri ile aynı olmaması mümkün

XS
SM
MD
LG