Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Tuğra leyhası: Sultan Fethi Giraynıñ Macaristannıñ Eğri şeeriniñ civarındaki ğalebesi


Tuğra videoblogu: Şahzade Fethi Giraynıñ Eğri ğalebesi
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

Tuğra videoblogu: Şahzade Fethi Giraynıñ Eğri ğalebesi

Macaristannıñ Eğri şeeri 1596 senesi Osmanlı devletine boysunmağa başlağan edi. Lâkin onı osmanlılar zapt etmediler. Onı Qırım şahzadesi, qalğa halefi Fethi Giraynıñ yolbaşçılığı altında qırımtatarlar alğan edi. Faqat Macaristan ve Türkiye tarihçıları bunı çoq aytmaylar. Birinciler yeñilme aqqında aytmaq istemeyler. Digerlerni ise olarğa ait olmağan ğalebe ruhlandıra.

Qırımtatarlar ve olarnıñ devletçiligi, Şarqiy Avropanıñ eñ nufuzlı devletlerinden biri – Qırım hanlığı tarihınıñ acınıqlı saifeleri – Qırım.Aqiqatnıñ yañı leyhası – Qırım tarihçısı Gülnara Abdullanıñ «Tuğra» adlı video bloklarında.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki aqiqatına olğan hususiy bir anahtardır.

Tuğra – hanlarnıñ müüri, qırımtatar devletçiliginiñ timsali, Qırımnıñ şimdiki aqiqatına olğan hususiy bir anahtardır

Metn müelifi ve alıp barıcı Gülnara Abdulla, rejissör Fatima Osmanova, operator ve montaj rejissörı Eldar Halilov, ğaye müellifi ve prodüsser Emine Ceppar.

Videoda «Larişes» müzeyi saytından, Freelyshout saytından ve Qasevet mecmuasından alınğan resimler, Enver İzmaylov ve Afize Kasaranıñ muzıkası qullanıla.

«Bloglar» rubrikasında bildirilgen fikirler müelliflerge ait ve muarririyetniñ fikir-tüşünceleri ile aynı olmaması mümkün

XS
SM
MD
LG