Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

İşğal etilgen Qırımnıñ Ukraina vatandaşları içün telefon ağı quruldı


Rusiye tarafından işğal etilgen Qırım sakinleri içün Herson vilâyetinde kösterilgen memuriy hızmetler boyunca telefon ağı çalışmağa başladı.

Bunı işbu leyhanı «Fond zaşçitı goroda Herson «Zaşçita» Hayriye teşkilâtı ile beraber ömürge keçirgen «Novaya generatsiya» Gençlik teşkilâtı bildire.

Böylece, +38 050 315 68 00 telefon nomerası boyunca vaqtınca işğal etilgen Qırımda yaşağan Ukraina vatandaşlarına malümat berile. Telefon ağı Herson vilâyetinde kösterilgen memuriy hızmetler boyunca malümat bermek maqsadı ile quruldı.

Ağnıñ iş saati – Kiyev saatine köre saat 9:00 – 18:00.

Telefon ağı «Herson vilâyetinde Qırım Muhtar Cumhuriyetiniñ sakinleri içün memuriy hızmet kösterüvinde işniñ ilerilemesi» leyhası çerçivesinde çalışa. Leyhanı Danimarka tış işler nazirligi, Avropa Birligi ve Ukrainada BMT İnkişaf programması maliye ete.

2014 senesi fevralniñ soñunda martnıñ başında Rusiyeden ve Rusiye Qara deñiz flotunıñ qırım bölüklerinden atılğan ordular Qırım yarımadasını işğal ettiler.

2014 senesi mart 16 künü Qırım ve Aqyarda yarımadanıñ statusı aqqında «referendum» keçirildi. Onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine qoştı. Ne Ukraina, ne Avropa birligi, ne de AQŞ neticelerni tanıdı ve bunı Rusiye tarafından Qırımnıñ işğali olaraq sayalar.

Bundan soñra AQŞ ve Avropa Birligi Rusiyege qarşı bir sıra iqtisadiy cezalarnı kirsettiler. Ğarp Qırım Ukraina olğanını ayta.

XS
SM
MD
LG