Link açıqlığı

BLOGLAR

Çarşеnbe 22 fevral 2017

Calendar

YouTube qullanıcıları öz video-levhalarında, nasıl etip maşna saipleri Yaltada yol areket qaidelerini bozğanlarını, Aqmescitniñ merkezinde tamir işleriniñ aqibetlerini, ve Qırım yollarınıñ müşkül vaziyetini kösterdiler.

LIVE PETROVSKOGO kanalınıñ saibi, Yaltanıñ merkeziy soqaqlarında çekilgen videonı yerleştirdi. TV haberlerinde – şeerde arabalarnıñ yañlış park etilmesine qarşı küreş alıp barılğanı kösterilgen soñ, bu videonıñ müellifi yollardaki kerçek vaziyetni kösterdi.

«Park etmek ve toqtamaq yasaq etilgen, lâkin kimsege bu pek te yardım etmey: soldan da, sağdan da maşnalar tura, taksi», – dep çorlana aydayıcı.

Qullanıcı Yüliyanıñ yerleştirgen videosında, Aqmescitniñ merkezinde yañ tamir etilgen soqaqta «qığılçımlarnen fışqırğan» skemlelerni körmege mümkün.

«Qıyış qollı canavarlar merkezni o qadar tamirlegenler ki, tap ateş ve qığılçımlernen etraf tutaştı», – dep yazılğan videonıñ izaatında.

Qırımnıñ Tiklenüvi adlı kanalda Aqmescitniñ merkezinde – Kirov caddesinde çekilgen video derc etilgen. Küçlü yağanaqlardan soñ yolda pek çoq çuqurlar peyda oldı.

«Bizge öyle keldi, sanki yol hızmetleri olanıñ Aqmescitte pek çoq işi peya olğanı aqqında unutqanlar. Çuqur üstende çuqur!» – dep yazdı videonıñ müellifi.

Qullanıcı krayller777, Qarasuvbazarnıñ yollrı ne qadar müşkül alda olğanını köstergen videonı paylaştı. «Ne maşnada, ne de cayav keçalmazsıñ», – dep qayd ete videonıñ müellifi.

Qullanıcı Bütün Qırım ise yolda yüz bergen qazanıñ videosını yerleştirdi. Qurucılıq malzemelerini alıp ketken yük maşnası Aluşta civarında avdarıldı. Videoda yol çetine uçup ketken maşnanı körmege mümkün.

Aqmescitte silâlı rus askerleri, 2014 senesi mart 2 künü. Örnek resim

Aqmescitte silâlı rus askerleri, 2014 senesi mart 2 künü. Örnek resim

İvan Ampilogov – qırımlılarnıñ «iç icreti» aqqında

Oleg Sentsov apiske alınğan soñ şöyle dedi: – «Men topraqnen beraber berilecek qul degilim». Rusiye akimiyetini bitmegen horlav ve aqaret olaraq qabul etken qırımlılar aynı bunıñ kibi vaziyette qaldı – olarnı bu vatandaşlıqqa zorlap berdiler.

Esas Ukrainağa köçken qırımlılar anda qalğanlarnıñ er kün is etken duyğularını aks ettirmek pek qıyındır. Qısmen tasavvur ete bileler, amma yalıñız bir qısımnı... İşğal çoq sürmez ümütleri yavaş-yavaş ğayıp ola.

Anda qalğanlarnıñ vaziyeti ise qat-qat beterdir: öz toprağında gizli qalalar, işğalcilerniñ akimiyeti altında yaşaylar

Köçip kelgen qırımlılar yañı qaçaq turmuşını abadanlaştıralar, olar Qırımdan uzaq olsa da, tolu nefes ala ve özüni tapa bileler. Zengin olmasa da, serbest bir şekilde, tuvğan şeerinde olmasa da, öz memleketinde yaşaylar. Anda qalğanlarnıñ vaziyeti ise qat-qat beterdir: öz toprağında gizli qalalar, işğalcilerniñ akimiyeti altında yaşaylar. Eski dost, ortaq, semetdeşleri olğan işbirlikçi qırımlılarnen qomşu olmağa mecburlar. Satqınlar er yerde, betlerine baqıp, bir şey de aytıp olamaysıñ, çünki seni çaqmağa er daim azırlar.

Kyivdeki İnqilâp vaqtında Qırımda tınçlıq ve amanlıq edi, bu ise daa qorqunçtır

Hatırlayım, Kyivdeki İnqilâp vaqtında, qurbanları endi bar edi, maşinalar yana ve «tituşkalarnıñ» avtobusları qatnay edi, nasıl olsa da Kyiv Aqmescitten qat-qat şeñ ve öptimistik edi. Qırımda o vaqıt tınçlıq ve amanlıq edi, bu ise daa qorqunçtır. Aqşam evge qaytqanda qapunıñ ögünde bir pusu bekleysiñ. Qırımlı dostlarım bir qaç yıldan berli böyle yaşay.

Qırımlılar başqa vaziyetke oğradı – olar saqlanalar. Olar bir şey yapmayıp, devletniñ gizli duşmanları olğanlar

Rusiyede şimdi mod bir şey bar – «iç icretke» ketmek. Misal olaraq, Kalugada yaşaysıñ, amma oña sanki uzaqtan baqasıñ. Seni alâqadar etmez kibi. Qırımlılar başqa vaziyetke oğradı – olar saqlanalar. Olar bir şey yapmayıp, devletniñ gizli duşmanları olğanlar. Çünki bir devlet yerine birden başqa devlet keldi. Amma bu büyük mertlik talap ete – Qırımda yaşamaq!

İvan Ampilogov, rus yazıcısı, qırımlı, ATO iştirakçisi

«Bloglar» rubrikasında bildirilgen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqtaiy-nazarını aydınlatıp, muarririyetniñ baqışları ile aynı olmaması mümkün

Daa yüklemek

XS
SM
MD
LG